Články » TIP NA ZAJÍMAVOU FOTOKNIHU

TIP NA ZAJÍMAVOU FOTOKNIHU

Stejně jako možná několik dalších fotografů a pořadatelů různých fotografických workshopů, kurzů či expedic, jsem dostal možnost si vyzkoušet fotoknihu FOKAPO od společnosti Z STUDIO, spol. s r.o.. Tato nabídka přišla v pravou chvíli, jelikož jsem akorát měl v plánu si nechat vytisknout jednu knihu s barevnými fotografiemi a jednu s černobílými snímky.

V minulosti jsem vyzkoušel již několik výrobců fotoknih a pokaždé mi u knihy nakonec něco více či méně vadilo. Jednou to byla celková kvalita tisku, jindy třeba jen barevné odchylky. Některé knihy měly naopak tisk výborný, ale zase mi vadila vysoká gramáž papíru nebo fakt, že každý vnitřní list knihy je složený ze dvou slepených stránek. Když jsem takovou knihou listoval, tak nadšení z kvality tisku mi kazil pocit, že nelistuji knihou, ale nějakým dětským leporelem, které pokud si vzpomínám také mívalo stránky silné, pevné a téměř neohebné.

Vzhledem k popsaným zkušenostem jsem byl z počátku spíše skeptický a nepočítal jsem s tím, že by mě dokázala kniha FOKAPO nějak zvlášť překvapit. Na druhé straně jsem si řekl, že dokud tohoto výrobce fotoknih a dalších produktů nevyzkouším, tak jej nemohu soudit.

Nebudu zde popisovat jaké všechny formáty knih, nebo varianty vazby FOKAPO nabízí. Nehodlám popisovat ani samotný postup tvorby knihy či možnosti editoru. To jsou informace, které určitě zazněly v jiných recenzích nebo je naleznete přímo na stránkách FOKAPO. Spíše krátce popíši mé pocity a postřehy.

Hned na úvod mě mile překvapilo, že nemusím do svého počítače nic instalovat, že veškerá tvorba fotoknihy (nebo třeba i kalendářů) probíhá v on-line editoru. Vše je tak velice jednoduché a rychlé!

Má představa o knihách?


Od začátku jsem věděl, že chci mít obě knihy s lepenou vazbou v pevných deskách. Pro barevné fotografie jsem zvolil formát A4 na šířku a lesklý křídový papír 200 g s UV lakem. Pro knihu z černobílých snímků jsem si vybral čtvercový formát 27x27 cm a matný fotopapír 190 g. Proč tato volba? Než jsem se pustil do první knihy, tak jsem si nechal udělat kontrolní nátisk jedné barevné a jedné černobílé fotografie na všechny tři nabízené druhý papírů. Každý z papírů má své kouzlo, ale mě nejvíce pro barevné fotografie sedí lesklý křídový papír 200 g a pro černobílé fotografie pak ten matný fotopapír 190 g.
Díky lesklému papíru s UV lakem dostane každá fotografie až neuvěřitelnou brilanci a nebál bych se říci, že mám skoro pocit, že nekoukám na papír, ale podsvícený displej.
Naopak matný papír je takový nenásilný, elegantní a plný jemných polotónů. Tedy jak stvořený pro černobílé fotografie.

Bylo by nespravedlivé nezmínit metalický fotopapír 210 g. Je to krásný papír, který si umím představit pro barevné výtvarné fotografie nebo třeba svatební fotoknihu.

Jakou zvolit tonalitu fotografií, aby ve výsledku nebyly příliš tmavé a nebo naopak světlé?


Jak připravit soubory pro jednotlivé papíry? Určitě nebude problém se domluvit na ICC profilech, ale pro ty, co se tímto nechtějí zabývat mám malé orientační vodítko. Stačí porovnat vaše fotografie s přiloženými náhledy pod textem (jsou to zmenšené soubory, které jsem odeslal do tisku a s výsledkem v knize jsem byl spokojen) a pokud budou mít podobnou tonalitou a barevnou sytost, tak by spokojenost s tiskem měla nastat i u vás (samozřejmě každý z nás má jiné nároky či požadavky a tak konečné rozhodnutí bude stejně jen a jen na každém tvůrci knihy).

Jak jsem se vypořádal s velikostí fotografií?


Obě knihy jsem koncipoval tak, že obsahují minimum textu a na každé straně (mimo úvodu) je pouze jedna fotografie vložená do připravené obdélníkové či čtvercové šablony editoru (podle zvoleného formátu), která zaručí kolem fotografie dostatečně velký a přitom pravidelný okraj. Pro obdélníkovou knihu formátu A4 jsem připravil všechny fotografie na velikost 20x30 cm s rozlišení 300dpi a pro čtvercovou knihu 27x27 cm jsem snímky nachystal v rozměru 25x25 cm s rozlišením 300dpi. Ani jednu fotografii jsem po zmenšení nedoostřoval a všechny jsem importoval ve formátu JPEG.

Pokud FOKAPO zkusíte tak věřím, že budete spokojeni stejně jako já. Měl jsem možnost vidět i několik fotoknih „blurb“ a troufám si tvrdit, že FOKAPO je minimálně stejně dobrá volba s tou výhodou, že vše je v češtině !!!

Zmíněné knihy, které jsem pojmenoval „Kouzlo krajiny“ a „Černobílé čarování“ budou k dispozici na našich fotografických workshopech a díky velké vstřícnosti Ing. Ondřeje Záruby, jednatele společnosti Z STUDIO, spol. s r.o., máme pro všechny účastníky letošních fotoakcí připraveny velice zajímavé slevové kupony FOKAPO.


Text: Daniel Řeřicha (20.února 2016)


NÁHLEDY FOTOGRAFIÍ, KTERÉ BYLY ODESLÁNY DO TISKU:

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace