Články » VFFOTO – DOKONALOST V KAŽDÉM FILTRU ANEB ND 32000x

VFFOTO – DOKONALOST V KAŽDÉM FILTRU ANEB ND 32000x

Nedávno jsem dostal s kolegou Tomášem Morkesem možnost vyzkoušet ryze české filtry VFFOTO, které na trh vstoupily už v roce 2012. Ještě než jsem držel první filtr této značky v ruce, tak mě zaujala informace, že VFFOTO má vlastní vývoj, výrobu a samozřejmě i distribuci. Je krásné, že toto někdo dokáže a ještě úžasnější je, když to dokáže v takové kvalitě.
V nabídce má VFFOTO cirkulární polarizační filtry, UV filtry, neutrální šedé filtry (dále jen ND) a nebo dokonce filtry, pro dnes čím dál populárnější drony (kompletní nabídku, podrobnou specifikaci jednotlivých filtrů a ceny naleznete přímo na stránkách www.vffoto.com).

O filtrech VFFOTO bylo napsáno mnoho různých recenzí a tak se jen pokusím popsat mé pocity, jak jsem vlastnosti filtrů vnímal při jejich používání v terénu a to přímo na divokém pobřeží Baltského moře, kde se podmínky dokážou měnit každou minutu.

Nejvíce jsem byl zvědav na barevné podání zejména silných variant ND filtrů a pak také na vlastnosti nanovrstev, kterými jsou filtry řady „Golden series“ (GS) a „Premium series“ (PS) vybaveny. Nanovrstvy mají lépe odolávat vodě, zašpinění, poškrábání a navíc by se díky tomuto povrchu měly mnohem lépe čistit. No uvidíme ....

Mezi testovanými filtry, které jsme od majitele firmy VFFOTO pana Fučíka obdrželi byla i jedna horká novinka. Neutrální šedý filtr s označením ND 32000x VFFOTO NHDQ 100x100 mm, který se pyšní prodloužením expozice o úctyhodných 15EV, jsem s kolegou dostal k otestování jako první v ČR, čehož si nesmírně vážíme.

V rámci černobílé fotografie, kde ND filtry používám nejčastěji, je barevný posun nepodstatný a tak mi ani silný posun do teplých (až červených tónů), u mého více jak 6 let starého filtru BW 1000x nevadil. Bohužel o barevné fotografii jsem s tímto filtrem přemýšlet nemohl. Několikrát jsem to zkusil, ale barevný posun byl tak výrazný, že jsem jej nedokázal zkorigovat ani následnou úpravou RAW souboru v editoru. Často jsem si říkal, že je to škoda, neboť i u klasické barevné krajinářské fotografie by se výrazné prodloužení expozičního času hodilo. Byl jsem tak nucen používat pouze podstatně slabší variantu ND filtru BW 64x, který však původní čas prodlužuje jen o 6EV.
Z popsaných důvodů mě proto nejvíce zajímalo, jaké barevné podání budou mít ND filtry VFFOTO a zda je bude možné využívat i v rámci barevné fotografie.

Pro pořízení testovacích snímků, jsem s Tomášem počkal na konstantní světelné podmínky (tedy v rámci možností exteriéru). Jednalo se o slunečné odpolední světlo bez oblačnosti v oblasti zdroje světla. Jednotlivé testovací snímky byly pořízeny v co možná nejkratší době – cca během necelých 7 minut. Tím jsme se snažili co možná nejvíce eliminovat změnu teploty osvětlení.
Nejdříve vznikl snímek bez filtru, pak následoval snímek s filtrem ND 16x VFFOTO GS, ND 64x VFFOTO GS, ND 1000x VFFOTO GS, ND 2000x VFFOTO GS a nakonec novinka ND 32000x VFFOTO NHDQ 100x100 mm. Všechny zmíněné filtry jsou kruhové (šroubovací), pouze novinka ND 32000x je ve čtvercové variantě 100x100 mm (zásuvná).

BEZ FILTRU
Ohnisko 16mm; clona f/10; expoziční čas 1/160 sec; ISO 100; vyvážení bílé 5050 K.

ND FILTR 16x VFFOTO GS
Ohnisko 16mm; clona f/10; expoziční čas 1/8 sec; ISO 100; vyvážení bílé 5050 K.

ND FILTR 64x VFFOTO GS
Ohnisko 16mm; clona f/10; expoziční čas 0,5 sec; ISO 100; vyvážení bílé 5050 K.

ND FILTR 1000x VFFOTO GS
Ohnisko 16mm; clona f/10; expoziční čas 6 sec; ISO 100; vyvážení bílé 5050 K.

ND FILTR 2000x VFFOTO GS
Ohnisko 16mm; clona f/10; expoziční čas 12 sec; ISO 100; vyvážení bílé 5050 K.

ND FILTR 32000x VFFOTO NHDQ 100x100 mm
Ohnisko 16mm; clona f/10; expoziční čas 204 sec; ISO 100; vyvážení bílé 5050 K.

Všechny snímky byly pořízeny fototechnikou Nikon (tělo Nikon D610; objektiv Nikon AF-S 16-35mm, f/4G ED VR NIKKOR; stativ Manfrotto 055CXPRO3; kabelová spoušť), snímáno do formátu RAW (vyvoláno v Adobe Lightroom, bez jakékoliv korekce či úpravy).


Jak už sami můžete na první pohled vidět, barevné podání i při použití filtrů s nejdelšími prodlužujícími faktory (ND 1000x, ND 2000x a ND 32000x) je výborné. Barevný posun tam samozřejmě mírný je a to u ND 1000x a ND 2000x do teplých tónů (větší u ND 1000x) a u ND 32000x naopak do studených tónů, ale vždy se jedná o posun, který lze snadno korigovat v editoru při vyvolávání RAW souboru.
Pokud kouknete na snímky podrobněji, tak si můžete zejména u silnějších variant ND filtrů všimnout vinětace (čím silnější prodlužující faktor ND filtru, tím je ztmavení rohů fotografie markantnější). Nejviditelnější vinětace je standardně u širokých ohnisek (stejně jako u filtrů ostatních výrobců) a ta se prodlužováním ohniska postupně snižuje. Mě však tato „vada“ vůbec nevadí a navíc jí lze opět snadno korigovat v editoru.

Možná si někdo řekne „mám filtr ND 1000x, tak proč si ještě kupovat ND 2000x nebo dokonce ND 32000x“. Byl jsem na tom stejně. Ještě donedávna jsem si vystačil jen s tisícovkou a šedesát čtyřkou, ale jak můžete vidět na testovacích snímcích, rozdíl na výsledné fotografii je markantní i když si na první pohled člověk může říci, že voda je už dost rozmazaná i s tisícovkou. Voda s filtrem ND 32000x je oproti ND 1000x však mnohem více „vyhlazená“. Osobně mám tuto snovou a jemnější atmosféru moc rád a navíc díky opravdu silnému prodlužujícímu faktoru mohu s dlouhými expozicemi pracovat i za velmi světelných podmínek.

No a jak dopadly nanovrstvy? Opět výborně! Při focení za deště se fotograf nějaké té kapce na objektivu či filtru jen těžko ubrání. Mohl bych vyprávět, kolik času jsem v minulosti při focení v podobných podmínkách strávil otíráním filtrů (naposledy při focení v Rotterdamu). Sáhnout po utěrce je to nejmenší, ale ta místo toho, aby kapku setřela, tak jí většinou více či méně rozetře. Zná to asi každý fotograf, povrch filtru je pak samá šmouha a z utření jedné kapky se stává zdlouhavé čištění, než je filtr opět alespoň relativně čistý a bez šmouh.
Nanovrstvy na VFFOTO filtrech v tomto ohledu fungují na jedničku. Pokud na filtr kapka vody dopadne, tak se z ní okamžitě vytvoří kulička do které stačí fouknout ofukovacím balónkem a kapka je pryč (u kraje filtru či u obroučky). Několikrát se mi dokonce stalo, že kapka z povrchu filtru sklouzla úplně sama, aniž bych musel cokoli udělat. Samozřejmostí pak je, že na povrchu filtru není po kapce ani památky.
Další pro mě ohromnou výhodou je, že u delší expozice nedojde třeba jen díky jedné kapce ke znehodnocení snímku, který trval několik desítek vteřin či dokonce minut. Pokud u mého původního ND filtru bez nanovrstev, na jeho povrch během snímání (zejména na začátku) dopadla kapka, tak jsem mohl buď snímání přerušit a nebo pokračovat s tím, že na snímku bude kapka více či méně viditelná jako nevzhledná skvrna. Díky nanovrstvám (kapka sjede sama, nebo do ní fouknu) zůstane kapka na povrchu filtru jen nepatrnou chvilku a tím se pro výsledný snímek stane neviditelnou.
Pokud se i přes tyto vynikající vlastnosti na filtru objeví nějaká nečistota, třeba mastný otisk prstu díky mé nešikovnosti, tak jeho vyčištění (standardním způsobem) je oproti filtrům s klasickým povrchem mnohem snadnější a rychlejší.
O nanovrstvách jsem už v minulosti četl, tento pojem není ve foto-technice nic nového, ale že to bude až takto výborně fungovat jsem netušil.

Mám ohromnou radost! Úroveň barevné neutrálnosti filtrů VFFOTO mi otevřela možnost používat dlouhé expozice i v případě barevné krajinářské fotografie a díky nanovrstvám se mi stalo focení v náročných podmínkách výrazně snadnější, kdy nemusím trávit spoustu času nekonečným otíráním filtrů.

Nemám rád testy či recenze, kde se jen chválí, ale zde to jinak nejde! Při používání filtrů na pobřeží Baltského moře jsem se nesetkal s žádnou negativní zkušeností a s výsledky jsem opravdu velice spokojen.

Toto jsou pro mě důvody, proč vyměnit mé stávající filtry za nové filtry od VFFOTO a současně je mohu s klidným svědomím doporučit i ostatním fotografům.

Text Daniel Řeřicha, foto Tomáš Morkes (3.dubna 2017)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace