Články » VFFOTO PS US – POLARIZAČNÍ FILTR PODLE MÉHO GUSTA

VFFOTO PS US – POLARIZAČNÍ FILTR PODLE MÉHO GUSTA


Nedávno mi byl nabídnut k vyzkoušení cirkulární polarizační filtr VFFOTO PS US (ultra slim) od firmy VFFOTO. Výrobce u tohoto filtru mimo jiné deklaruje špičkové utěsnění polarizační fólie proti vlkosti (nepříznivým vlivům) a jelikož jsem se akorát chystal na focení vodopádů, tak jsem nabídky rád využil.

Hned první focení s tímto polarizačním filtrem probíhalo v poměrně extrémních podmínkách u vodopádu v rakouských Alpách. Mlha, déšť a k tomu všudypřítomná vodní tříšť z vodopádu – tedy přesně podmínky, jaké jsem si pro fotografování vodopádu a odzkoušení polarizačního filtru mohl přát.

No a jak to vše dopadlo? Cirkulární polarizační filtr VFFOTO PS US přesně splnil mé očekávání a zde jsou popsány první mé zkušenosti s tímto vynikajícím filtrem:

  • Filtr mi vykazoval lehký posun k teplým tónům (orientačně o cca 250 až 300 K - výrobce uvádí cca 300 K). Tento posun mi nadmíru vyhovuje. Snímky vodopádu mi přišly už v náhledu pocitově příjemnější, než stejný snímek bez filtru (samozřejmě myšleno při totožném nastavení vyvážení bílé).
  • Díky dešti a vodní tříšti z vodopádu, jsem opět ocenil excelentní nano vrstvy. Filtr jsem sice musel utírat (té vody bylo fakt už hodně), ale čistil se (otíral se) velice dobře, rychle a bez čmouh.
  • Otáčení filtru je oproti mému předchozímu filtru VFFOTO trochu tužší, ale v rozumných mezích. Při téměř neustálém otírání filtru od vody jsem tuto "tuhost" spíše ocenil, jelikož filtr i po opakovaném otření mezi jednotlivými expozicemi zůstával ve stejné poloze a nenatáčel se.
  • Obroučka filtru je už opravdu hodně tenká (klobouk dolu za tuto výšku, tomu už říkám "slim varianta"), ale i tak se s ním otáčí dobře.
  • Díky velice nízké výšce obroučky filtru (jen 3,6 mm) je vinětace i na širokoúhlých objektivech definitivní minulostí a to má filtr přitom i přední závit (např. na držák přechodových filtrů).
  • Občas mívám u některých filtrů problém s krytkou objektivu, která spíše nedrží jak drží. U CPL filtru VFFOTO PS US tento problém není, krytka drží snad lépe, jak na samotném objektivu.
  • Jediné negativum oproti předchozímu polarizačnímu filtru VFFOTO vidím v tom, že díky tenké obroučce a "tuhosti otáčení" mi nešlo s filtrem otáčet při nasazené sluneční cloně (širokoúhlý objektiv Canon 16-35/4L IS USM), což se mi u předchozího CPL filtru dařilo (tedy, když jsem neměl zmrzlé prsty).

To jsou tedy mé zkušenosti z prvního focení s CPL VFFOTO PS US v terénu a ještě ke všemu za poměrně nestandardních podmínek. Již nyní však mohu říci, že díky opravdu "slim variantě", lehkému posunu k teplejším tónům, vynikajícím nano vrstvám, 14-ti antireflexním vrstvám a 10-ti leté záruce, najde tento polarizační filt právem místo v mém fotobatohu.

Kompletní specifikace CPL VFFOTO PS US je ZDE

Děkuji firmě VFFOTO za zapůjčení filtru a vyslovenou důvěru.

Text Daniel Řeřicha (6.září 2017)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace