Články » FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP BALTSKÉ POBŘEŽÍ - USEDOM

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP BALTSKÉ POBŘEŽÍ - USEDOM

Jako před každým workshopem, jsme i tentokrát netrpělivě sledovali počasí, abychom se mohli přizpůsobit s případnými změnami plánů. Naštěstí předpověď stále zněla příznivě… bude chmurné počasí a může i sněžit! Pro nefotící lidi by se tato předpověď a naše radost z ní, mohla zdát jako bláznivá a nehezká, ale pro nás to bylo to pravé. Přesně toto počasí jsme potřebovali pro zdar našich plánů.
Zároveň jsme byli zvědaví na reakce zúčastněných, neboť se jednalo o jednu z novinek našich fotografických workshopů. Všechny čekal úplně nový způsob a styl focení. K naší radosti, i přes obavy některých zájemců z pořizování černobílých fotografií, byli nakonec všichni ze své tvorby spokojeni.

Začátek workshopu byl v pátek 11.3. 2016 a posledním dnem bylo úterý 15.3.2016 ráno. Ubytování jsme měli zajištěno v příjemném apartmánovém areálu přímo na pobřeží Baltského moře na okraji městečka Ückeritz. Jak jsem již zmínil, dle předpovědi počasí nám mělo být přáno a též nás uklidňoval fakt, že přijede i náš stálý účastník Jirka Kejdana, který má na špatné počasí snad patent. Kamkoliv se Jirka vypraví tak si může být jist že ho potká veškerá slota, která patří k aprílovému počasí ( déšť, sníh, zataženo ). Takže byl vlastně, nadneseně řečeno, jakousi naší pojistkou že se workshop jistě vydaří.

Všem účastníkům se podařilo na místo dorazit včas a bez komplikací. Když jsme se všichni pěkně sešli, tak jsme účastníky seznámili s našimi plány. Hned při prvním společném večeru jsme všem rozdali připravené tabulky pro přepočet expozičních časů v souvislosti s používáním silných šedých ND filtrů.

Vzhledem k naplnění našich představ špatného počasí se nám tentokrát dařilo fotit každý den na maximální počet hodin. V terénu jsme byli v podstatě celý den od nějakých sedmi hodin ráno až do šesté večerní. Jediným naším oddychovým časem byla krátká pauza na oběd, což ale rozhodně nikomu z nás nevadilo. Tímto vyjímečným stavem se tedy tento workshop diametrálně lišil od těch ostatních klasických krajinářských workshopů, protože na nich se v běžných podmínkách fotí převážně při východu a západu slunce.


Ukázka klasické černobílé fotografie bez použití dlouhé expozice se silným ND filtrem
(expoziční čas 1/90).


No a takto může vypadat totožná scéna se silným ND filtrem
(expoziční čas 180 sec).

Postupně jsme se tedy začali pohybovat, krom okolí našeho ubytování, po celém pobřeží ostrova Usedom a některá místa jsme, pro velký zájem, navštívili i opakovaně. Zavítali jsme též do Polska k zajímavému majáku.
V jednotlivých částech pobřeží jsme fotili mola různých tvarů, klasické dřevěné vlnolamy, rybářské loďky a nechyběly ani zajímavé struktury přímo na písečných plážích, nebo již zmíněný maják ve tvaru větrného mlýna. Všechny tyto motivy jsou jak stvořené k černobílé minimalistické fotografii, což mělo už v průběhu workshopu kladné ohlasy od jednotlivých účastníků.

Pro většinu z nich byl tento typ fotografie novinkou a tudíž i zajímavým zpestřením našeho workshopu. I přes fakt, že byli všichni účastníci v tomto směru elévové, tak se svého úkolu zhostili skvěle. Všem se focení od prvního okamžiku dařilo, což bylo též dáno dobrými podmínkami, tedy nevlídným počasím.

Zajímavým momentem bylo i pozorování návratu rybářů z ranního rybolovu, který byl spojen s vytahováním jejich lodí na písečnou pláž pomocí starých traktorů. Tento okamžik krásně zachytil Peter Fabiánek formou reportáže, ale zároveň zde vzniklo i několik fotografií opět s dlouhými expozičními časy.

K naší škodě se nám však nepodařilo přesvědčit rybáře ani řidiče traktoru, aby traktor nechali alespoň na pár minut stát v mořském příboji. Nepomohla nám ani snaha o úplateček, neboť by z tohoto jednání patrně pro řidiče pramenila pokuta za znečišťování životního prostředí. Co se tedy dalo dělat.

Naštěstí bylo stále co fotit a kdekoliv jsme se pohybovali a cokoliv fotili, nikdy nechybělo obecenstvo zvědavých kolem jdoucích, z kterých se nakonec vždy stali přihlížející kteří se pokaždé dotazovali co se bude dít, zda se bude něco konat. Nikoho z nich by totiž zřejmě ani ve snu nenapadlo, že se dá v tak nepěkném počasí něco zajímavého vyfotit.

Při našem březnovém putování po baltském pobřeží s námi byl i jeden starší účastník workshopu, který nám ale velmi záhy ukázal, že věk v této kategorii vůbec nehraje žádnou roli a úplně s klidem by nás hravě mohl strčit do kapsy svou houževnatostí, vytrvalostí i šikovností. Měl jsem možnost opakovaně nahlédnout do jeho fotoaparátu a z náhledu bylo zřejmé, že jeho fotografie budou velmi zdařilé. To samé však mohu říci i o ostatních, jejich náhledy jsem měl možnost vidět na jejich fotoaparátech.

Jedinou výtkou se tak tedy v tomto workshopu stává pomalost jednoho z pořadatelů, který neustále až přespříliš dodržoval pravidla silničního provozu a začínal se skoro vyrovnávat rychlosti hlemýždě. Ke své obhajobě musím říct, že se do příštího workshopu na tomto nedostatku pokusím zapracovat a naše budoucí přesuny budou svižnější.

Shrnu-li tedy náš pobyt v Usedomu, tak musím konstatovat, že patřil k velmi zdařilým a to i přes fakt, že i když je většina našich účastníků zvyklá komponovat převážně barevné fotografie v poměru stran 3:2, tak se jim nakonec dařilo skvěle komponovat i černobílé čtverce.
Příjemné reakce zúčastněných nám zároveň napověděly, že nejpozději příští rok podobný fotokurz, zaměřený na černobílou minimalistickou fotografii zopakujeme !!!

Co tedy závěrem dodat ….

Byl to opět skvěle strávený čas v přítomnosti fajn lidí a za to vám patří všem můj velký dík a já se už nyní moc těším na naše další společná focení.

Termín: 11.03.2016 - 15.03.2016.Místo pobytu: Ückeritz (ostrov Usedom, Německo).
Navštívené lokality:Ückeritz, Zinnowitz, Koserow, Bansin, Heringsdorf, Świnoujście a další...
Účastníci:
Boris Pazdera, Jiří Kejdana, Václav Markvart, Jiří Hakauf, Peter Fabiánek a Lukáš Strašík.

Text: Daniel Řeřicha a Jana Řeřichová (20.března 2016)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace