Články » FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP JARNÍ TOSKÁNSKO

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP JARNÍ TOSKÁNSKO

Pátek 04.05.2012

Zahájení workshopu bylo naplánováno na pátek 4. května 2012. Jako první (okolo 15:00 hodiny) dorazil Peter Kováč s Evou Ridarčikovou, kteří přijeli až z Košic. Krátce nato se k nám připojil Peter Fabiánek z Bratislavy. Jiří Kejdana a Václav Markvart přijeli až před 22 hodinou, jelikož uvízli v koloně na dálnici. O svém zpoždění nás však informovali a tak jsme si nemuseli dělat starosti. Pro následující dny jsme měli k dispozici tradiční usedlost v srdci zvlněné toskánské krajiny. Při příjezdu na každého v apartmánu čekala od majitele malá pozornost v podobě místního vína.
Ještě před oficiálním zahájením workshopu, se kterým jsme po dohodě s ostatními počkali do příjezdu Jirky s Vaškem, jsme se přímo u našeho ubytování, během zapadajícího slunce, zmínili o několika základních prvcích krajinářské fotografie a ovládání fotografické techniky.

Okolo 22 hodiny, když jsme byli kompletní, tak už nic nebránilo oficiálnímu zahájení workshopu. Nejdříve jsme si řekli pár slov k samotnému programu následujících dnů s přihlédnutím k aktuální předpovědi, která zněla následovně: sobota má být ještě krásná a slunečná, neděle pak deštivá a v pondělí polojasno. Také jsme se zmínili o charakteristice oblasti, kde se budeme pohybovat a prohlédli si nějaké fotografie. Od prvního momentu bylo jasné, že se i tentokrát sešla výborná parta, což je u podobných akcí velice důležité. Odjezd na ranní focení byl naplánován na 5:30 s tím, že hned první ráno vyrazíme k malebnému a často fotografovanému Belvederu u městečka San Quirico d´Orcia. Je to místo, které v této oblasti nemůže vynechat snad žádný fotograf.

Sobota 05.05.2012

Oproti teplým denním teplotám bylo ráno jen 5 °C a silná rosa. V okolní krajině se povalovala nízká ranní mlha a tak jsme s velkým očekáváním vyrazili k Belvederu. Měli jsme štěstí, neboť jsme tam byli sami. Obloha byla polojasná, mlhy tak akorát a proto už jen stačilo nachystat techniku a s prvními slunečními paprsky začít fotit. Byla to paráda, světelné podmínky se díky polojasné obloze rychle měnily a krajina před námi tak byla každou chvilku jiná. V jeden moment to už vypadalo, že se nadobro zatáhlo a já už s Tomášem chtěl vyrazit na jiné místo, ale Martin Rak nás přesvědčil, že by se slunce ještě jednou mohlo nad Belvederem ukázat a měl pravdu. Ještě že jsme ho poslechli, protože teprve poté začaly ty správné fotografické „orgie“.

Po téměř 2 hodinách intenzívního focení jsme se přesunuli o pár kilometrů dále, kde na nás čekala louka plná vínovo-fialových květů, které tvořily zajímavé popředí pro toskánskou zvlněnou krajinu v pozadí.

Okolo 11:00 hodiny, když už bylo světlo příliš ostré, jsme se začali pomalu vracet zpět do apartmánů. Po návratu na usedlost si část naší výpravy začala chystat oběd a část vyrazila na jídlo do nedalekého městečka. Než jsme však stačili pořádně usednout ke stolu, tak se z venku ozvala rána! Uklízečka při couvání nedávala pozor a nepochopitelně nabourala do Vaškovo zaparkovaného auta. Díky tomu bylo hned o „zábavu“ postaráno. Nakonec jsme vše zvládli a workshop mohl pokračovat dál. To jsme však netušili, že před odjezdem na odpolední focení ještě budeme řešit zabouchnuté klíče v jednom z apartmánů. Majitel domu Claudio situaci nejdříve okomentoval slovy „mama mia“, ale pak se o vše s ochotou a úsměvem postaral. Nakonec se tedy i tato patálie vyřešila a my mohli vyrazit pár kilometrů za městečko San Qurico d´Orcia k často fotografovanému cypřišovému háji, který jsme vybrali na večerní focení.

Ještě před tím jsme se však šli projít po okolí a věnovali se hlavně liniím ve zvlněné krajině. Příjemným zpestřením byli dva mladíci na mopedu, kteří okolo nás prosvištěli po polní cestě. Jeden z nich měl svůj stroj opravdu luxusní a to včetně držáku na láhev s vínem a pugetem květin. Nejlépe se „motorkáře“ podařilo zachytit Evě, u které bylo hned jasné, že má cit i pro reportážní fotografii.

Před 19:00 hodinou jsme se vrátili zpět k cypřišovému háji, kde jsme zůstali až do západu slunce. Ten se vydařil na jedničku.

Cestou zpět do místa našeho ubytování jsme si ještě všimli měsíce v úplňku, který v kombinaci s fotogenickou kapličkou tvořil zajímavý motiv. Neváhali jsme a tohoto okamžiku ihned využili.

Večer pak zbylo ještě dost času na společné posezení, během kterého jsme mimo jiné zhodnotili celý den a Vašek na svém tabletu odprezentoval část svých fotografií z posledních akcí. Svou tvorbu sice komentoval slovy, že to nic moc není, tak bylo opravdu nač koukat.

Neděle 06.05.2012

Ráno jsme se bohužel vzbudili do úplně zamračeného dne. S Tomášem jsme proto obešli pokoje a po dohodě se všemi účastníky jsme operativně odjezd posunuli na 8:00 hodinu. Bylo jasné, že ranního slunce se ten den nedočkáme. Jelikož i v 8:00 hodin bylo stále ještě zataženo, tak jsme vyrazili do starobylých uliček městečka Pienza.

Zde jsme se s fotoaparáty toulali téměř celé dopoledne, během kterého jsme si našli čas i na nákup místních produktů v jednom malebném obchůdku. Chybět nemohla místní pálenka Grappa, jejíž nákup byl díky ochutnávce asi nejpříjemnější.
Bohužel ani po poledni se počasí neumoudřilo a dokonce začalo i pršet. Využili jsme proto situace a velice podrobně jsme se věnovali ukázkám zpracování fotografií. Potěšilo nás, že i Jirka s Vaškem se nakonec dozvěděli něco nového i když námi prezentované ukázky úprav viděli již po několikáté.

V podvečer déšť ustal a tak jsme vyrazili k nedaleké kapličce, kterou jsme předchozí večer fotili s měsícem. Obloha byla stále zatažená, ale plující těžké mraky byly jak stvořené pro dlouhé expozice, kterým se nejvíce věnoval Peter Kováč. Když jsme ke kapličce přicházeli, tak tam už byl nějaký italský kameraman se stativem. Moc velkou radost z nás neměl, ale nakonec jsme si navzájem vyšli vstříc a moc si ani nevadili.

Cestou zpět nás už opět doprovázel déšť. Po návratu jsme rychle zatopili v krbu a během společného posezení přišla na řadu i lahvička dopoledne zakoupené pálenky - byla výborná a to tak, že někteří začali mít mírné potíže s artikulací :-)))

Pondělí 07.05.2012

Třetí ráno bylo znovu zatažené a ještě ke všemu deštivé. Proto jsme po dohodě s ostatními odjezd opět posunuli až na 8:00 hodinu. V té době už nepršelo a tak vyrážíme směrem k horskému městečku Montalcino, které se tyčí vysoko nad okolní krajinou. Když míjíme cypřišový háj, u kterého jsme fotili první večer, tak se najednou objevuje v zatažené obloze skulinka a slunce nasvítilo přímo místo s cypřiši. Neváháme ani vteřinu a už se zase fotí. Jediné negativum je všudy přítomná jílovitá půda, která v kombinaci s předchozím deštěm dokázala na našich botách vytvořit během pár kroků neskutečné nánosy. Do města Montalcino přijíždíme po 9 hodině.

Uličky jsou v té době poloprázdné a celé město má velice zajímavou atmosféru, kterou ještě umocňuje nízká oblačnost. V uličkách jsme se toulali téměř do oběda a nechyběla ani zastávka v místní kavárně. Poté jsme se přesunuli na okraj městečka San Qurico d´Orcia na pizzu. Bohužel pizzerie byla ten den zavřená a tak jsme nakonec na společný oběd zašli do historického centra. V té době už svítilo slunce a tak jsme mohli posedět v příjemné zahradní restauraci. Po dobrém obědě jsme si ještě prošli celé město včetně zajímavého zámeckého parku. Okolo 15:00 hodiny město opouštíme, následuje krátká zastávka u našeho ubytování, abychom se převlékli do „pracovního“ a vyrážíme do zvlněné krajiny pod Pienzu.

Zde nejdříve využíváme krásného řepkového pole v kombinaci s historickým městem. Na západ slunce se pak přesouváme o kousek blíže k Pienze, kde zůstáváme až do konce.

Zpět do apartmánů se vracíme před 21:00 hodinou. Po večeři se scházíme k poslednímu společnému posezení, během kterého došlo i na celkové zhodnocení workshopu.

Úterý 08.05.2012

Ráno jsme se sice vzbudili do slunečného dne, ale po mlze ani památky a místo ní se krajina halila do silného oparu. S pocitem, že o nic nepřicházíme se v průběhu dopoledne loučíme a postupně vyrážíme domů.

Počasí nám zrovna nepřálo (mimo soboty a pondělního večera, kdy bylo naopak parádně), ale i tak věříme, že se všem účastníkům focení pod naším vedením líbilo a ještě jednou touto cestou děkujeme za velice přátelskou atmosféru. Ciao amici !!!

Termín: 04.05.2012 - 08.05.2012.
Místo pobytu: Pienza (provincie Siena, Toskánsko, Itálie).
Navštívené lokality: San Qurico d´Orcia, Pienza, Montalcino.
Účastníci: Jiří Kejdana, Václav Markvart, Peter Fabiánek, Eva Ridarčiková a Peter Kováč.

Daniel Řeřicha (30.prosince 2012)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace