Články » FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP JARNÍ TOSKÁNSKO

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP JARNÍ TOSKÁNSKO

Fotografický workshop "Jarní Toskánsko" začal ve čtvrtek 28.4.2016, přímo v nádherné selské usedlosti Agriturismo Casagrande, nedaleko starobylého městečka Montepulciano. Všichni místo našeho společného pobytu našli bez komplikací, i když se jednalo o odlehlejší část. Dalo by se skoro říci daleko od civilizace i když tomu tak samozřejmě ve skutečnosti nebylo a vše potřebné bylo na dosah.

Jako první dorazil Peter Fabiánek společně s Richardem Kondášem. Krátce na to dorazilo i zbylých šest účastníků, kteří se svezli společně s Petrem Kratochvílem. Díky jeho prostornému autu a organizačním schopnostem se na místo dostali bez nutnosti dalších dopravních prostředků. Za to mu patří náš velký dík.

Před námi byly celkem čtyři dny focení v srdci Toskánska a i když z počátku nevypadala předpověď počasí pro naší fotoakci příliš příznivě, tak jsme nakonec měli možnost vyfotit dvě krásná rána a jeden večer. Mohlo by to být i lepší, kdyby se vydařily všechny dny, ale samozřejmě může být také i hůř a nám to nakonec ani tak moc nevadilo, protože jsme nelenili ani zbylé dny a vyráželi jsme i na místa, kde nám až tak moc nepřízeň počasí nevadila.
Navíc, mračné aprílové počasí nám dávalo možnost fotit i během odpoledne, neboť v krajině bylo příjemně měkké světlo.

V neděli dopoledne, kdy mělo být počasí nejhorší, jsme vyrazili na návštěvu starobylého města Montepulciano, kde ten den zrovna probíhaly velké trhy. Využili jsme příležitosti a většina z nás se též podívala na zpřístupněnou vyhlídkovou věž, odkud se nám otevřel výhled na samotné město, ale i na okolní zvlněnou krajinu plnou různobarevných polí, vinic, olivových hájů a cypřišů. V té době už nám po zataženém dopoledni opět svítilo slunce. Prostě nádhera.

Během našich jednotlivých focení jsme navštívili jak notoricky známá fotografická místa (Belvedere u městečka San Quirico d´Orcia, cypřišový háj Torrenieri, kapličku Capella Vitale poblíž Pienzi, cypřišovou alej Bagno Vignoni známou z filmu Gladiator,....), tak jsme si dokázali vyhledat i jiná, méně známá místa plná krásných krajinných detailů, kde se nám podařilo k fotografování využít čerstvě zoraná pole v oblasti pod Pienzou. Hnědá barva pole nám krásně kontrastovala s okolní šťavnatě zelenou barvou okolních luk a polí.

Oproti předchozím návštěvám tohoto kraje, jsme se tentokrát setkali s až nevídaně svěží jarní zelení a také nezvyklou dohledností. Vzduch byl plný jarních vůní a nechyběly ani různobarevně rozkvetlé remízky, okraje pěšin nebo rozkvetlé louky s vlčími máky.
Na zvlášť luxusní podmínky jsme měli štěstí u známého Belvederu a pak také při západu slunce na polích pod Pienzou.

Při našich cestách se vždy našel také čas i na krátkou zastávku s kávou a přes poledne jsme se vždy vraceli zpět do našeho ubytování, které nám poskytovalo dokonalé zázemí a oázu klidu. Díky tomu jsme mohli vždy načerpat novou energii na večerní focení. Kolem naší usedlosti byly vinice, malé háječky stromů, políčka a nic, vůbec nic nás nemohlo rušit od našeho odpočinku. Jediné co bylo k slyšení bylo kuňkání žab, zpěv ptáků a čas od času se ukázal bažant. Kdo by měl zájem byl k dispozici i bazén, čehož nakonec nikdo z nás nevyužil.

I přes původní nevlídné předpovědi o počasí se nám podařilo pořídit několik zdařilých fotografií a též se nám podařilo nezmoknout.
Jediné co nás z počátku štvalo byla promočená jílovitá půda z nočních přeháněk, díky které jsme byli den za dnem špinavější a špinavější. Nejprve jsme se snažili neustále boty i oblečení čistit, ale nakonec jsme to začali brát jako součást akce a nikdo to už neřešil.
Krása toskánské krajiny nám vše vynahradila a není divu, že jsme díky této nádherné zemi neustále potkávali spousty dalších fotografů z různých koutů světa.

Na závěr lze tedy pouze konstatovat, že se jarní fotografická akce v Toskánsku opět vydařila a opět se sešla skvělá parta lidí. Díky tomu jsme se také každý večer scházeli při společném posezení, které nám zpříjemňoval: Richard svými úžasnými klobáskami, Eva s Romanou jeden večer nachystaly vynikající Bruschettu, další večer jsme ochutnali Petrovu pečenou kýtu a věřte, že se našlo i něco dobrého na přiťuknutí.

Ještě jednou děkujeme všem účastníkům za skvělou atmosféru, věříme že se v pořádku vrátili zpět domů a budeme se těšit zas někdy příště.

Termín: 28.04.2016 - 03.05.2016.
Místo pobytu:
Montepulciano (provincie Siena, Toskánsko, Itálie).
Navštívené lokality:
San Qurico d´Orcia, Pienza, Montepulciano a okolí.
Účastníci:
Eva Košumberská, Romana Kohútová, Martina Bartoníčková, Peter Fabiánek, Petr Kratochvíl, Tomáš Sum, Richard Kondáš a Lukáš Strašík.

Text: Daniel Řeřicha a Jana Řeřichová (10.května 2016)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace