Články » FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP LETNÍ DOLOMITY

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP LETNÍ DOLOMITY

Opět jsme se vypravili do našich oblíbených Dolomit. Tentokrát jsme však vyrazili v jinou dobu než obvykle a tak jsme odjížděli plni napětí a očekávání. Tuto oblast sice známe v každou roční dobu, ale již několik týdnů před odjezdem jsme pečlivě sledovali vývoj počasí, které se zprvu příliš pozitivně nejevilo. Předpověď počasí slibovala jen samou oblačnost, déšť a bouřky, což pro náš plán nebylo vůbec ideální...

Sraz s účastníky workshopu byl stanoven na pondělí 20. června 2016 ve večerních hodinách. Já a Tomáš jsme vyrazili už před víkendem, ale ideální počasí pro workshop přivezli až samotní účastníci fotografické akce. Jako mávnutím kouzelného proutku se počasí změnilo a po pondělním uplakaném dni přišly krásné dny se skvělými podmínkami, pro nás jako stvořené.
Od úterka až do pátku bylo ideální počasí pro fotografování a s odjezdem účastníků workshopu se opět počasí mělo změnilo. Byla to opravdu velká klika, protože od sobotního dne skutečně začalo pršet a předpověď zněla podobně nepříznivě i na další dny.

Celý fotografický workshop Letní Dolomity, jsme tentokrát postavili pouze na večerním fotografování s tím, že jsme každý den vyráželi až kolem 13. hodiny.
Při jiných termínech workshopů jsme vždy jezdili už za svítání, takže tentokrát to byla pro všechny příjemná změna, neboť se každý mohl pořádně prospat. Tímto způsobem nastřádanou energii jsme mohli využít pro další intenzivní focení i na místech, které jsou dále od auta a také nebyl problém se z jednotlivých lokalit vracet zpět až v pozdních nočních hodinách. Dopoledne tedy pak někteří využili k relaxování a jiní zas rádi využili našich rad pro další focení.

První den (úterý 21.6.2016) jsme vyrazili do oblasti TRE CIME DI LAVAREDO (2999m), kde jsme měli naplánované první večerní focení. Cestou jsme udělali krátkou zastávku v průsmyku PASSO VALPAROLA (2168m) a v průsmyku PASSO FALZAREGO (2105m). Poté jsme se pokochali výhledem na CORTINU a minuli jsme jezero LAGO DI MISURINA (1748m). U jezírka LAGO DE ANTORO (1880m) zbyl i čas na rychlou kávu a pak už zbýval, po zaplacení mýtného, jen výjezd k chatě Rif. AURONZO (2320m) odkud jsme se posléze vydali pěšky přes sedlo FORC. LAVAREDO (2454m) k další chatě s názvem Rif. TRE CIME A.LOCATELLI (2405m), zvané podle nejznámějšího horského masivu dané oblasti.

Už cestou bylo zřejmé, že podmínky pro fotografování budou velice příznivé a zajímavé, neboť se přes skalní masiv převalovala nízká oblačnost, přitom zároveň byla vidět i modrá obloha a to vše umocňovala zář podvečerních slunečních paprsků. Jedinou chybičkou na kráse byl fakt, že při samotném západu slunce se do cesty postavil mrak a tak poslední sluneční paprsky na okolní štíty nedopadly. I přes tento drobný nezdar byla naše cesta úspěšná.

Pak už jen ve tmě stačilo za pomoci čelovek dojít k autům a vrátit se zpět do penzionu. Danka pak u auta prohlásila že to byl krásný výlet, jen škoda že sebou musela táhnout tu trojnožku a foťák. Tímto výrokem všechny pobavila, neboť fotografický workshop bez fotografické výbavy by byl jako limča bez bublinek.
Po návratu do penzionu jsme se pak všichni rozešli do svých pokojů.

Druhý den (středa 22.6.2016) byla naším cílem oblast u chaty BAITA SEGANTINI (2200m), poblíž průsmyku PASSO ROLLE (1989m). Cestou jsme se krátce zastavili u jezera LAGO DI ALLEGHE (966m). Zde jsme si, díky Tomášovo vytrvalosti, udělali společnou fotečku. Zprvu to vypadalo že je Tomáš sám začátečníkem, ale nakonec i přes počáteční nesnáze s bleskem, který si postavil hlavu a my se tak Tomášovi stále zdáli být v hledáčku podexponovaní, se nakonec fotka vydařila.

Další zastávka byla pak na kávu v horské salaši MALGA VALLAZZA (1931m), kde nádhernou atmosféru dokresloval všudypřítomný zvuk kravských zvonců. Někteří si ke kávě dali klasický jablečný štrúdl a jiní dali zas přednost výbornému domácímu jogurtu.

Z průsmyku Passo Rolle nás měl k chatě Baita Segantini čekat zhruba 1,5 km vzdálený kus pěšky, ale k našemu milému překvapení byla příjezdová cesta otevřená a tak jsme nakonec mohli na místo dojet auty a o to více času pak bylo na samotné focení. Slunce nám ten den přálo až do samotného západu.
Byl to skutečně krásný den a tak není divu, že jsme se tam setkali i s jinou fotoskupinou, která pocházela z Ukrajiny. Rozprchli jsme se proto do více částí okolí …. někteří dali přednost focení jezírka a jiní zas upřednostnili focení kopců. Každý si našel to své, ale většině snímků stejně nakonec dominoval až neskutečně špičatý vrchol CIMON DELLA PALA (3184m).

Třetí den (čtvrtek 23.6.2016) bylo v plánu focení v průsmyku PASSO GIAU (2236m). V odpoledních hodinách jsme se cestou stavili v oblíbeném zimním středisku ARABBA (1601m), odkud jsme kabinkovou lanovkou vyjeli na PORTA VESCOVO (2478m), odkud se nám otevřel nádherný výhled přes jezero LAGO DI FEDAIA (2053m) na dominantní ledovec MARMOLADA (3343m). Také zde jsme si našli chvilku na krátkou procházku a společné foto.

Západ slunce v průsmyku Passo Giau se opět vydařil. I přes absenci dostatku mráčků se podařilo vytvořit několik pěkných snímků, protože se zvedající vlhkostí se krajina zalila nádherným večerním světlem. Vděčným motivem zde nebyl pouze samotný horský hřeben, ale i malé jezírko a nepřeberné množství krásných jarních květin.

Na poslední den (pátek 24.6.2016) jsme si naplánovali focení v průsmyku PASSO DELLE ERBE (2006m) s dominantním vrcholem SAS DE PUTIA (2875m). Jelikož jsme měli dostatek času tak jsme, ještě před samotným večerním focením, vyrazili do údolí VAL DI FUNES na okraj vesničky ST. MAGDALENA. V té době se do údolí blížila bouřka a tak o zajímavou atmosféru nebyla nouze. Fotili jsme v dešti se sluncem, které vytvářelo duhu a snímku dominoval kostelík v té úžasné bouřkové atmosféře.

Našemu počínání přihlížely z auta Danka s Danielou, které to vše okomentovaly slovy: "určitě zde byli už tolikrát a oni to fotí v takovém lijáku, místo aby si počkali na sluníčko".

Samotné večerní focení v Passo delle Erbe pak už bylo ve znamení doznívající bouřky a přibývající oblačnosti, ale i tak nám v pravou chvíli zasvítilo sluníčko na rozloučenou dle našich představ.

Závěrem lze opět jen konstatovat že se workshop vydařil se vším všudy… vyšlo nám pěkné počasí a sešla se skvělá parta.
Ještě jednou děkujeme všem účastníkům za příjemnou atmosféru a budeme se těšit zas někdy příště.

FOTOGRAFIE ÚČASTNÍKŮ NAŠEHO FOTOGRAFICKÉHO WORKSHOPU:

Termín: 20.06.2016 - 25.06.2016.
Místo pobytu:
La Valle (oblast Alta Badia, Dolomity, Itálie).
Navštívené lokality:
Tre Cime di Lavaredo, Baita Segantini, Passo Giau, Passo delle Erbe,...
Účastníci: Daniela Benčuriková, Danka Klúčiková, Šárka Růžičková, Ondřej Záruba, Pavel Sovička, Petr Kratochvíl, Tomáš Sum a Lukáš Strašík.

Text: Jana Řeřichová a Daniel Řeřicha (3.července 2016)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace