Články » FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP V ČESKO-SASKÉM ŠVÝCARSKU

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP V ČESKO-SASKÉM ŠVÝCARSKU

Pátek 10.09.2010

Cestou do Srbské Kamenice sice poprchávalo, ale předpověď počasí pro následující dny zněla příznivě. Když jsme dorazili do pensionu Starý Krám, tak už nás pár nových přátel očekávalo. Do 18. hodiny dorazil i zbytek osazenstva. Začali jsme se seznamovat a postupně jsme se také všichni ubytovali, abychom měli větší pohodlí k další konverzaci a prohlížení fotografií. Během krátké chvíle se začala také projasňovat obloha a to nás ujistilo, že se předpověď počasí vyplní a následující dva dny budou slunečné. Proto jsme se nebáli rovnou naplánovat na další den brzký ranní výjezd do Saského Švýcarska na Bastei. Všichni jsme proto uléhali s představou krásného slunečného rána s hojnými mlhami.

Sobota 11.09.2010

V sobotu jsme vyrazili z pensionu už ve 4 hodiny. Cestu jsme měli, kvůli nedávným povodním v Česko-saském Švýcarsku, trochu ztíženou, jelikož jsme museli místo přes Hřensko jet přes Petrovice, což nám trasu o dost kilometrů prodloužilo. Při cestě do Německa se začínalo rozednívat a mlhy postupně přibývalo. Bylo jí nakonec tolik, že to až předčilo naše očekávání. Když jsme přišli na Bastei, tak jsme se pro hojnost mlhy museli nejdříve zaměřit na krajinný detail a až postupem času, když mlha začala ustupovat více do údolí, tak přišly na řadu i celkové pohledy.

Před odjezdem jsme si ještě prošli skalní hrad Neurathen, který je součástí Bastei a pak jsme se kolem poledního, když už bylo hodně ostré světlo, začali přemisťovat na další místo programu. Bohužel s námi dále nepokračovalo dálkové ovládání Lenky Nejedlé, které se rozhodlo ukončit své působení „skokem“ ze skály.

Cestou jsme udělali ještě krátkou zastávku v malebném městečku Hohnstein. Naším dalším cílem byla malá stolová hora Zirkelstein. Než jsme na ní vyrazili, tak jsme se nejprve trochu posilnili. Po lehkém občerstvení a krátkém odpočinku jsme se okolo 16. hodiny vydali na vrchol, na kterém jsme setrvali až do západu slunce. Každý se snažil podvečerní atmosféru zachytit svým pohledem. Někteří se více soustředil na krajinný detail a jiní zase naopak na krajinu jako celek.

Aby se to všem povedlo co možná nejlépe, tak jsme ke každému přistupovali individuálně, což nám umožnil záměrně zvolený malý počet účastníků workshopu. Občas jsme půjčili nějaký ten filtr a nebo objektiv. Všichni (Jan Frank, Václav Markvart, Jiří Hakauf, Lenka Nejedlá, Zuzana Repaňová a Ondřej Jirků) se svého úkolu zhostili se stoprocentním nasazením.

Každý pro focení používal svou oblíbenou značku fotoaparátu a jelikož většinou převládala značka Canon, tak jsme se z legrace začali špičkovat s Tomášem, který jako jediný měl značku Nikon – ten si to s námi chudák užil. Na cestu zpět do pensionu jsme vyrazili až po západu slunce.

Proto jsme na večeři dorazili až okolo 22. hodiny. Všichni jsme byli znaveni celodenním focením a tak nebylo divu, že nás teplé jídlo a vyhřátá místnost restaurace natolik zmohly, že jsme se všichni odebrali do svých pokojů abychom načerpali co nejvíce sil na následující den.

Neděle 12.09.2010

V neděli jsme si trošinku „přispali“ a vyrazili jsme až okolo šesté hodiny. Naše cesta vedla přes Jetřichovice na Křížový vrch u Rynartic. Když jsme na něj dorazili, tak už tam bylo pár jiných fotografů, kteří stejně jako my čekali na ten správný okamžik, kdy barvy vycházejícího slunce a mlhy naskytnou tu nejdokonalejší podívanou a tím pádem i tu nejlepší chvíli pro pořízení skvělých záběrů.

Ještě před tím než se slunce vyhouplo nad horizont, jsme rychle poskytli pár potřebných rad. Po krátké chvíli se objevily první sluneční paprsky a do ranního ticha bylo slyšet jen cvakání závěrek. Světelné podmínky a optimální výskyt mlhy nás nadchly. Tak krásné ráno s takovými podmínkami jsme si ani ve snu nedokázali představit. Všichni jsme se s velkým nadšením snažili tu atmosféru co nejlépe zachytit. S přibývajícími slunečními paprsky, začala mizet mlha a ranní atmosféra byla tatam.

Proto jsme se okolo 10. hodiny vrátili zpět na pension. Před obědem i po obědě jsme využili zbývající společný čas k diskuzi na téma úpravy fotografií a také jsme rozdali několik užitečný webových odkazů. Takto jsme setrvali téměř do odjezdu, který se uskutečnil ve 14. hodin.

Věříme, že se opravdu všem účastníkům workshopu focení pod naším dohledem líbilo a že se třeba opět někdy setkáme. Děkujeme vám za účast a velice přátelskou atmosféru.

PODMÍNKY BYLY SKUTEČNĚ PARÁDNÍ...

Termín: 10.09.2010 - 12.09.2010.
Místo pobytu: Srbská Kamenice, Restaurace Ve starém krámě.
Navštívené lokality: Bastei, Zirkelstein, Křížový vrch.
Účastníci: Jan Frank, Václav Markvart, Jiří Hakauf, Lenka Nejedlá, Zuzana Repaňová a Ondřej Jirků.

Daniel Řeřicha (18.září 2010)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace