Články » FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP V ČESKO-SASKÉM ŠVÝCARSKU

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP V ČESKO-SASKÉM ŠVÝCARSKU

Pátek 15.4.2011

Než jsme se vydali na cestu, tak jsme si nejprve prověřili počasí. Sice by s nedobrou předpovědí člověk stejně nic nenadělal, ale takto se nám odjíždělo mnohem lépe, jelikož předpověď zněla celkem slibně. Naším cílem bylo Česko-Saské Švýcarsko a místem pobytu byl pension Starý KrámSrbské Kamenici.

Tomáš a já jsme na místo pobytu dorazili v pátek kolem 16:45. Bylo polojasné počasí, ale naštěstí bez deště. Po nás jako první dorazil Jan Frank a posléze začali přijíždět i další účastníci workshopu. Dorazili také Zuzka Repaňová s Lenkou Nejedlou a po 18. hodině Alexandr Kolovratník s Martinem Živným. Postupně se všichni ubytovali.
V 19. hodin jsme se sešli v restauraci pensionu a workshop mohl začít. Mimo Martina, který se naší akce účastnil poprvé, jsme se všichni už znali z předchozích workshopů a tak nebylo divu, že od samého začátku panovala skvělá nálada. Někteří dokonce přivezli na ukázku své fotografie. Všichni jsme si rádi prohlédli snímky od Jana, Lenky i Saši. Fotografie byly ve formátu A4 a tak bylo opravdu nač koukat. Pak jsme také probrali náš víkendový program.
Vzhledem k aktuální předpovědi počasí (sobotní ráno vypadalo o něco lépe než to nedělní - mělo být jasné, mrazivé a tak se daly předpokládat ranní mlhy) jsme se dohodli, že náš původní plán změníme a vyrazíme místo Křížového vrchu raději na atraktivnější Bastei do Německa s čímž všichni hned souhlasili. Při našem večerním povídání došlo opět i na porovnávání značek našich fotoaparátů a tak jsme zjistili, že tentokrát je souboj Canon versus Nikon nerozhodný 3:3. Na regulérnost souboje dohlížela Lenka se značku Sony. Všem nám však bylo jasné, že ve výsledku je pro fotografii nejdůležitější cit a to správné světlo. Někteří se také mohli pochlubit novými přírůstky ve své fotovýbavě. Jan a Zuzka si pořídili nové teleobjektivy a Lence ve fotobatohu přibyl nový širokoúhlý objektiv Tamron 10–24.
Naše večerní posezení jsme ukončili kolem 23. hodiny a pak jsme se rozešli do svých pokojů. Odjezd na naše ranní focení byl stanoven na 4:45.

Sobota 16.4.2011

V sobotu jsme se všichni sešli, ve stanovený čas, na parkovišti před pensionem. Teplota byla okolo 2 stupňů nad nulou a krajina se halila do krásné ranní mlhy. To nás celkem potěšilo, protože to věstilo dobré podmínky pro fotografování. Ze Srbské Kamenice jsme si to namířili přes RůžovouJanov směrem na Bastei. Při průjezdu Janovem, který je položen výše než Srbská Kamenice se cáry mlhy povalovaly už jen místy a nad hlavami byla jasná hvězdnatá obloha. Tedy, pro nás ideální stav. Při sjezdu do Hřenska se ale mlha úplně ztratila a tak jsme se nakonec vrátili k původnímu plánu. Přes Vysokou Lípu jsme vyrazili do Rynartic, kam jsme přijeli s časovou rezervou a tak jsme ještě chvíli zůstali sedět ve svých vyhřátých autech. Na Křížový vrch vyrážíme pár minut před šestou, abychom se v klidu připravili na východ slunce, který ten den měl být krátce po šesté hodině.

V celém okolí Křížového vrchu se povalovala ranní mlha a bylo úplné jasno. Mimo nás tam byli ještě další dva fotografové, kteří k nám nepatřili. Vzhledem k charakteru námi vybraného místa to ale nebyl žádný problém a nijak jsme si vzájemně nepřekáželi. Podmínky byly opravdu luxusní a tak si je každý užíval naplno.

Martin si ke konci cvaknul něco i svým rybím okem, které se později ukázalo jako super „zabávadlo“, jak tento objektiv později Martin vtipně nazval. Před 9. hodinou jsme se, po vydařeném focení vrátili pomalu k autům a vyrazili zpět do pensionu.

Cestou jsme se ještě neplánovaně zdrželi na okraji obce Všemily, kde se na loukách odpařovala ranní rosa, což bytvářelo krásnou atmosféru. Lenka neváhala a rovnou zalehla do mokré studené trávy a začala fotit detaily ranní rosy. Jak jsme později zjistili z Lenčiných fotek, tak se tento její počin velmi vyplatil. Ostatní naopak pořídili několik zajímavých fotek pasoucích se koní.

Do pensionu jsme se vrátili po 10. hodině. V té době bylo světlo už příliš ostré a tak jsme se začali věnovat úpravám fotografií. Za nedlouho přišel také čas oběda a krátkého odpočinku. Kolem poledního se začala kupit oblačnost (přesně podle páteční předpovědi) a sluníčka bylo méně a méně.

Ve 13. hodin jsme se vydali přes JetřichoviceHřensko (silnice přes Růžovou a Janov byla z důvodu nějakých závodů dočasně uzavřena) ke korytu Suché Kamenice. Na chvilku jsme zastavili ve Vysoké Lípě, odkud se naskytl krásný výhled na Mariinu vyhlídku, Křížový vrch či Studenec. Cesta nám trvala necelých 30 minut a i během této krátké doby se stačilo úplně zatáhnout. Oblačná obloha však vytvořila ideální podmínky na fotografování vody a tak jsme na tomto místě setrvali více jak 2 hodiny.

Jedinou zápornou událostí v tu chvíli bylo Zuzčino uklouznutí, které se podepsalo na čistotě jejích kalhot. Zuzka tuto svou drobnou nehodu však vzala s úsměvem.

Potom jsme se přesunuli do Německa na malou, ale zato výraznou, stolovou horu jménem Zirkelstein, ze které je krásný 360° výhled. Na parkoviště pod Zirkelsteinem jsme dorazili po zhruba půlhodinové jízdě od Suché Kamenice (tedy kolem 16.hodiny). Bylo ještě stále dost oblačnosti, ale místy se to začalo protrhávat a tak to s fotografováním západu slunce vypadalo hodně nadějně. Ještě před výstupem na vrchol si Martin se Sašou zašli do nedaleké hospůdky na kávičku. My ostatní jsme nepohrdli lavičkou s výhledem na Zirkelstein. Jak jsme tam tak seděli a povídali si, tak najednou holky vytáhly dózu se skvělou jarní nádivkou. Bylo to opravdu milé překvapení. Samozřejmě zbylo i na Martina se Sašou.

Na vrchol jsme dorazili po 17. hodině. Oblačnost se postupně protrhávala a slunce skrz mraky krásně osvěcovalo okolní krajinu. K našemu zklamání se ale jednalo většinou o jiná místa, než jsme mi chtěli a potřebovali.

Čekání na západ slunce jsme si krátili experimentováním s Martinovo rybím okem. Byla to velká legrace, která nás všechny moc pobavila, až nás ze samého smíchu bolelo břicho. Vrcholem této naší zábavy byly portréty všech účastníků workshopu, pořízené tímto objektivem.

Když se slunce přiblížilo k horizontu, přišlo na řadu fotografování krajiny - proto jsme také na Zirkelstein jeli. K našemu zklamání však světlo nebylo zcela podle našich představ. Což byla velká škoda. Zpět k autům jsme dorazili kolem 20:30. Zpáteční cesta do pensionu trvala necelou hodinu. Po návratu jsme ještě chvilku poseděli v restauraci a po 22. hodině jsme šli na kutě, jelikož nás čekalo další časné vstávání. V té době byla obloha bez jediné hvězdičky, což v nás trochu vyvolávalo znepokojení.

Neděle 17.4.2011

Ráno jsme se opět všichni sešli ve 4:45 na parkovišti a vyrazili jsme stejnou cestou, jako předchozí den, směr Bastei. Cestou však nebylo po mlze ani památky a co bylo ještě horší, že byla úplně zatažená obloha. Teplota se, oproti předchozímu ránu, pohybovala kolem 8°C a spíše to vypadalo na déšť. Cestou, která trvala necelou hodinku, jsme potkali dvě krásné lišky a spousty srnek, což je pro tuto oblast běžné. Auta jsme nechali na centrálním parkovišti a ještě za mírného šera jsme vyrazili turistickou cestou rovnou na skalní vyhlídku, ze které se otevírá krásný pohled na známý kamenný most se skalním hradem Neurathen v pozadí s dominantním masivem LiliensteinKönigstein. Dohlednost byla velmi dobrá, ale slunce ani mlhy jsme se toho rána bohužel nedočkali. I přes tuto skutečnost však několik fotografií vzniklo a to hlavně díky atraktivitě tohoto místa. Ke slovu přišlo i Martinovo rybí oko, se kterým jsme mimo jiné pořídili zajímavý společný snímek.

Potom jsme se ještě zašli podívat na vyhlídku ke kamennému mostu a po deváté hodině jsme vyrazili zpět do pensionu. Cestou jsme udělali ještě krátkou zajížďku na vyhlídku Belveder, odkud se otevírá monumentální pohled do kaňonu Labe.
Do pensionu jsme se vrátili okolo 11. hodiny. Ve 12. hodin jsme se všichni sešli v restauraci, abychom společně poobědvali a pak se ještě znovu věnovali dalším ukázkám úprav fotografií.
Martin se Sašou to měli domů nejdál a tak jsme se s nimi rozloučili o něco dříve než s ostatními. Pak odjel Jan a nakonec okolo 15. hodiny společně s námi i Lenka se Zuzkou.

Věříme, že se účastníkům workshopu focení pod naším vedením líbilo, všem děkujeme ještě jednou za účast a velice přátelskou atmosféru.

Termín: 15.4.2011 - 17.4.2011.
Místo pobytu: Srbská Kamenice, Restaurace Ve starém krámě.
Navštívené lokality: Křížový vrch, Suchá Kamenice, Zirkelstein, Bastei.
Účastníci: Jan Frank, Lenka Nejedlá, Zuzana Repaňová, Alexandr Kolovratník a Martin Živný.

Daniel Řeřicha (17.května 2011)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace