Články » FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP V ČESKO-SASKÉM ŠVÝCARSKU

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP V ČESKO-SASKÉM ŠVÝCARSKU

V pátek 14.10.2011 jsme měli všichni sraz v Srbské Kamenici v osvědčeném penzionu Starý krám. Tentokrát máme pouze jednoho nového účastníka, kterou je Nelly Billová. Ostatní s námi již byli na předchozích akcích. Hned na úvod jsme museli řešit problém s uzavírkou silnice k zadnímu parkovišti u Bastei, kam jsme měli dle plánu namířeno v neděli ráno. Dle informačního centra v Pirně a Krásné Lípě měla být tato komunikace z důvodu rekonstrukce zcela uzavřena. Proto jsme s Tomášem nabídli dvě alternativy. První zněla, že auta necháme na prvním záchytném parkovišti a na Bastei půjdeme pěšky. Ta druhá byla o tom, že vyrazíme na jiné místo v Saském Švýcarsku.

Než jsme toto dilema stačili rozlousknout, tak dorazil i Alexandr Kolovratník, který svůj pozdní příjezd zdůvodnil tím, že využil slunečního podvečera a ještě před zahájením workshopu si zajel individuálně zafotit na Bastei. Díky tomu jsme se od něj dozvěděli velice důležitou informaci, která hovořila o průjezdnosti silnice, která dle oficiálních informací měla být uzavřena.
Původní plán na nedělní ráno mohl být tedy nakonec zachován a víkendová akce se tak rozjela naplno. Během příjemného posezení v restauraci jsme si navzájem prohlédli autorské fotografie, podrobně probrali všechny detaily workshopu a v zájemně diskutovali o fotografii a o všem co s ní souvisí.

V sobotu 15.10.2011 jsme ráno vyrazili na Křížový vrch. Louky byly pokryty jinovatkou a v krajině se objevil i náznak ranní mlhy. Lenka Nejedlá využila situace a krátce po východu slunce neváhala pro zajímavý snímek ulehnout do promrzlé louky. Také jsme se zde setkali s Vaškem Markvartem a Jirkou Kejdanou, což jsou přátelé, kteří se díky předchozím workshopům znali s většinou účastníků foto-akce.

Přibližně po dvou hodinách focení jsme se z Křížového vrchu vrátili zpět na okraj Jetřichovic, kde jsme se na chvilku rozdělili na dvě skupinky. První skupina vyrazila s Tomášem rovnou k Dolskému mlýnu (mlýn je známý hlavně z natáčení pohádky Pyšná princezna). Druhá skupina zůstala se mnou nejdříve fotit na okraji obce a až později jsme vyrazili za ostatními. Díky jinovatce a rannímu sluníčku začala stoupat mlha, což vytvořilo kouzelnou atmosféru. Bohužel se toto nedalo říci o atmosféře u Dolského mlýna. Probíhala tam nějaká rekonstrukce a poblíž byl zaparkovaný bagr, který veškerou fotografickou iluzi tohoto magického místa rozbořil. Nemohli jsme proto fotit zcela podle našich představ, ale i tak jsme si tam nějaká místečka našli a pár zajímavých fotografií pořídili.

Většinu času jsme však nakonec strávili u kamenného mostu nedaleko mlýna (most, který byl postaven začátkem 20. století a i když se to nezdá, tak se jedná o první železobetonovou stavbu na území bývalého Rakouska-Uherska). Kolem poledního jsme se vrátili do penzionu na oběd. V krátkosti jsme s Tomem ukázali nějaké možnosti úprav fotografií a pak už opět hurá do terénu.

Namířili jsme si to přes Hřensko rovnou do Německa na vrchol Gohrisch. Tato lokalita byla zvolena místo Zirkelsteinu, neboť většina z účastníků už tuto malou stolovou horu znala z předchozích let a proto změnu všichni přivítali i za cenu trošku krkolomnějšího přístupu. Toho se však nakonec s bravurou zhostil i Jan Frank. Na členitém vrcholu Gehrisch jsme setrvali až do západu slunce. Bohužel focení nám znepříjemňoval poměrně silný opar, který byl odvrácenou mincí slunného a teplého podzimního dne.

Náladu nám vylepšilo překvapení od Lenky Nejedlé a Zuzky Repaňové. Dámy nás přímo na skalách pohostily vynikajícím slaným závinem -mňam. Martin Živný zde také poprvé použil svůj speciální objektiv značky "Gambrinus" – no jsem zvědav, jak mu toto nové sklo kreslí.

V neděli 16.10.2011 jsme ráno vyrazili na Bastei. Z parkoviště jsme si to rovnou namířili na naše vytipované a osvědčené místo. K našemu zklamání, byl skalní výběžek mimo turisticky frekventované místa i přes časnou ranní hodinu a časovou rezervu již obsazen.

Bleskově jsme tedy na vzniklou situaci zareagovali a raději jsme se přemístili na klasické vyhlídky, které Bastei nabízí. Když jsme nějaké to vhodné místečko nakonec „vybojovali“, tak nás bohužel zklamalo počasí, které se příliš nevydařilo (bylo sice slunečno, ale jelikož foukal silný studený vítr, tak nebylo po vytoužené mlze ani památky).
Ještě horší okamžik však mohl nastat poté, co si Nelly na vyhlídce zapoměla batoh se všemi osobními věcmi. Nakonec vše dobře dopadlo a batoh i po několika minutách byl na svém místě - ufff.

Cestou zpět jsme se ještě stavili na Suché Kamenici. Zde si focení asi nejvíce užila Nelly, která nám naplno ukázala svůj pohled na krajinu – jak se nám svěřila, ráda totiž tvoří koláže a k této technice potřebuje mnoho různorodého fotografického materiálu.
Do penzionu jsme se vrátili krátce po poledni. Po společném obědě následovalo zhodnocení celého víkendu a pak už se pomalu jednotliví účastníci začali rozjíždět do svých domovů.

Věříme, že se účastníkům workshopu i tentokrát focení pod naším vedením líbilo, všem děkujeme za účast a hlavně přátelskou atmosféru, která je na podobných akcích velice důležitá.

Termín: 14.10.2011 - 16.10.2011.
Místo pobytu: Srbská Kamenice, Restaurace Ve starém krámě.
Navštívené lokality: Křížový vrch, Dolský mlýn, Gohrisch, Bastei, Suchá Kamenice.
Účastníci: Nelly Bilová, Lenka Nejedlá, Zuzana Repaňová, Jan Frank, Alexandr Kolovratník a Martin Živný.

Daniel Řeřicha (1.ledna 2012)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace