Články » FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP V ČESKO-SASKÉM ŠVÝCARSKU

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP V ČESKO-SASKÉM ŠVÝCARSKU

Vpátek 20.4.2012 jsem společně s Tomášem Morkesem vyrazil na náš první letošní fotografický workshop. Ubytovali jsme se v našem osvědčeném pensionu Starý KrámSrbské Kamenici. Na místo jsme dorazili v předstihu před ostatními, abychom se stihli připravit na příjezd účastníků. Po nás jako první dorazil Jirka Volšický, pak následovala Martina Bernardová a jako poslední (ale i tak včas) přijeli společně Michal Girgle, David Schenk a David Romanov. Bohužel se Tomáš Klecander na poslední chvíli omluvil, že nemůže dorazit a tak nás nakonec bylo rovných sedm – SEDM STATEČNÝCH. Ne že bych nás snad chtěl přirovnávat k známým hrdinům z filmu, ale odvážní jsme rozhodně byli, jelikož předpověď počasí nebyla zdaleka tak růžová, jak bychom chtěli. Podle aktuální předpovědi nás měla čekat oblačná obloha s deštěm a bouřkami.

Zahájení workshopu jsme naplánovali na 19. hodinu. Po krátkém úvodu jsme si upřesnili program pro následující dny. Aktuální předpověď počasí hovořila o tom, že by sobotní ráno mělo být na počasí příznivější a tak jsme se rozhodli, že místo návštěvy Křížového vrchu pojedeme na Bastei. Tuto změnu všichni uvítali a tak už nic nebránilo diskuzi o fotografii a o všem co s fotografií souvisí. V závěru večera jsme se ještě domluvili na době odjezdu, která byla pro některé opravdu drastická, jelikož jsme se dohodli na čtvrt na pět.

Sobotní (21.4.2012) ráno bylo mlhavé, ale když jsme dorazili do Hřenska, tak už mlha nebyla. Kousek před cílem se ale začala mlha opět objevovat a nakonec jí bylo tolik, že jsme už nemohli ani spatřit vycházející slunce. Museli jsme tedy počkat až trochu opadne. Na Bastei jsme dorazili se zhruba čtyřicetiminutovým předstihem, než byl stanovený čas východu slunce. Což bylo zhruba kolem 5:20 hodin. Na vytypované místo, kterým byla skalní plošina, jsme přišli to ráno jako první.

Nebylo tam ani živáčka a tak jsme si mohli vyhlédnout nejlepší místa k fotografování. Zatím co mlha pomalu klesala, tak jsme s Tomášem využili volné chvíle k diskuzi o nastavování fototechniky, využívání filtrů v krajinářské fotografii a pak jsme také využili měkkého světla pro fotografování detailů lesního porostu zahaleného v mlhavém oparu. To vše nádherně dokreslovala jarní sytě zelená barva borůvčí.

Bastei jsme pak opustili kolem deváté hodiny a vydali jsme se zpět k našemu pensionu. V té době bylo stále slunečno a tak se jen stěží dalo uvěřit, že by se to mělo pokazit a změnit v deštivý víkend. Cestou do Srbské Kamenice jsme se ještě zastavili u naší oblíbené Suché Kamenice, kterou tak rádi a poměrně často fotíme. K našemu zklamání jsme tam ale dorazili ve chvíli, kdy už do strže svítilo slunce, což fotografiím potoků zrovna moc nesvědčí. I tak ale mnozí neodolali a nějaké fotografie zde udělali.

Do pensionu jsme se vrátili kolem poledního – právě včas na společný oběd. Po obědě jsme si chvíli odpočinuli a pak jsme se začali věnovat ukázkám úprav některých fotografií pořízených ráno při mlhavém východu slunce.

Před 16. hodinou jsme opět vyrazili do přírody do Saského Švýcarska na malou stolovou horu Gorisch, kde jsme setrvali až do západu slunce – tedy do cca 20. hodin. Přálo nám zde štěstí, neboť jsme celou cestu měli polojasno a svítilo slunce.

Když jsme ale vystoupali na samotný vrchol stolové hory, tak se obloha zatáhla a směrem od Krušných hor se na nás řítil déšť. Jako zázrakem se nám ale nakonec vyhnul a dokonce se pak mezi těžkými dešťovými mraky objevilo na okamžik slunce, což vytvořilo zajímavou atmosféru.

Do pensionu jsme se vrátili kolem 21:30 hodin, kde už na nás čekali s večeří. Po večeři jsme ještě chvíli poseděli u piva a zhodnotili jsme naše celodenní fotografování. Po té jsme se odebrali do svých pokojů, abychom načerpali nové síly.

Následující den, tedy v neděli 22.4.2012 jsme se vzbudili do zamračeného nedělního rána. Z pensionu jsme odjeli v půl šesté. Naše cesta směřovala na Křížový vrch, ale brzy se změnila v cestu deštivou a po vysněné mlze, či východu slunce ani památky. I přes to jsme se ale nakonec na vrch vydali, abychom po rozednění místo ostatním alespoň ukázali. Po krátké dešťové přeháňce se ale nakonec počasí umoudřilo a my tak mohli vyrazit opět na Suchou Kamenici.

Ta naopak, díky zamračené obloze a měkkému světlu, byla oproti předchozímu dni úžasně fotogenická. Všichni jsme si proto focení zde skvěle užili. Po více jak dvou hodinách fotografování jsme vyrazili zpět do pensionu. Před obědem jsme se ještě vrátili k ukázkám zpracování fotografií a tak jsme šli na jídlo o něco později. Bylo moc fajn, že jsme mohli ukázat zásadní rozdíl u snímků Suché Kamenice z obou dnů – tedy s ostrým světlem a sluncem a pak snímky ze zamračeného dne s měkkým světlem bez slunce, což je pro fotografie potoků mnohem vhodnější. Po druhé hodině odpolední jsme se postupně rozloučili a vydali se každý na cestu domů.

Závěrem bychom mohli konstatovat, že i přes nepříznivou předpověď se nakonec počasí vydařilo a tak si každý z nás mohl pobyt v nádherné krajině Česko-saského Švýcarska užít naplno.

Termín: 20.04.2012 - 22.04.2012.
Místo pobytu: Srbská Kamenice, Restaurace Ve starém krámě.
Navštívené lokality: Bastei, Gohrisch, Křížový vrch, Suchá Kamenice.
Účastníci: Martina Bernardová, Jiří Volšický, Michal Girgle, David Schenk a David Romanov.

Daniel Řeřicha (9.září 2012)

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace