Vybíráte nový držák systémových filtrů a nemůžete se rozhodnout? Já jsem si vybral držák filtrů Haida M10-II a dnes již vím, že to byla skvělá volba. Tento držák si mě získal několika klíčovými vlastnostmi, které ho odlišují od konkurence. Jaké to jsou se dozvíte…
Výběr správného držáku filtrů je důležitým rozhodnutím pro každého krajinářského fotografa, který pracuje se systémovými (zásuvnými) filtry. Postupně jsem si prošel různými značkami a vyzkoušel spousty výrobců. Některé držáky byly lepší, některé horší, ale vždy tam bylo nějako to „ale“. Často jsem si říkal, že by bylo fajn, kdybych z těch všech držáků mohl poskládat jeden s těmi nejlepšími vlastnostmi a toho jsem se dočkal u držáku Haida M10-II nové generace.
Pokud se chystám na focení, kde budou převládat dlouhé expozice a téměř nepřetržitá práce s ND filtry (např. minimalistické fotky na pobřeží Baltského moře), tak dávám přednost magnetickým filtrům VFFOTO. Pro klasickou barevnou krajinářskou fotku, přes nesporné výhody magnetických filtrů, používám obdélníkové systémové filtry a to z důvodu přesnější práce s přechodovými filtry.
– snadné, rychlé a bezpečné upevnění držáku na objektiv, respektive k adaptačnímu kroužku,
– přesné polohování filtrů v samotném držáku,
– možnost snadného používání polarizačního filtru.
Prvně se mi do rukou držák filtrů Haida M10-II dostal úplnou náhodou od jednoho účastníka mého krajinářského workshopu v podzimních Dolomitech, při čekání na optimální světelné podmínky. Už na první pohled vypadal celý systém Haida velice dobře a při zběžné prohlídce držáku mi problesklo hlavou, že by to mohl být zajímavý nástupce mého stávajícího držáku Nisi. Na podzim bývám zejména díky skupinovým fotografickým workshopům a individuálním kurzům focení krajiny hodně vytížen a tak šel nákup držáku stranou. Pak do toho vstoupila náhoda… Oslovil mě zástupce společnosti Haida s nabídkou vyzkoušet některý z jejich produktů. Toho jsem rád využil a vybral jsem si držák filtrů Haida M10-II.
To je jednoduché, splňuje vše, co je pro mě u držáku systémových filtrů důležité a ještě něco málo navíc. Snadné, rychlé a bezpečné upevnění držáku na objektiv, respektive k adaptačnímu kroužku a přesné polohování filtrů v samotném držáku (optimální poměr snadného pohybu a tuhosti) splňovaly i předchozí mé držáky (např. Formatt Hitech, VFFOTO, NiSi V5 PRO), ale systém Haida M10-II má navíc zajímavou vychytávku.
Nový mechanismus zavírací západky v podobě rychloupínacího klipu umožňuje s držákem filtrů manipulovat pouze jednou rukou a jde to opravdu velice snadno a rychle (stačí uchopit držák filtrů palcem na červeném rychloupínacím klipu a jemně táhnout).
Vhod může přijít i možnost blokování držáku v požadované poloze pomocí uzamykacího aretačního mechanismu (stačí otočit červeným kolečkem na zadní straně držák filtrů), ale na to jsem byl zvyklý i u předchozích držáků, kde to fungovalo podobně.
z barevných a černobílých fotek, jako ideální
doplněk pro každý Váš interiér
Mile mě překvapila hmotnost celého systému Haida M10-II. Držák filtrů s redukčním kroužkem 77mm včetně drop-in polarizačním filtrem má hmotnost jen 134g a (bez CPL to je pak 79g).
Perfektně je pak řešeno utěsnění proti parazitnímu světlu při používání čtvercových deskových silných ND filtrů. Doposud jsem měl držáky filtrů, které to neřešily a musel jsem na každý deskový ND filtr nalepit ze zadní strany speciální gumové těsnění, které se dříve či později začalo deformovat nebo dokonce odlepovat. V případě držáku Haida M10-II je toto těsnění již jeho součástí a není potřeba tak nikam nic lepit. Jemné semišové těsnění je částečně zapuštěné (velice precizně) do těla držáku a celé to vypadá moc dobře.
Tento geniální systém přidání dalšího filtru je plně kompatibilní s předchozím držákem filtrů M10. V nabídce jsou jak různě silné šedé ND filtry, tak třeba Clear-Night či Mist Black filtry.
Osobně mám zkušenost pouze s polarizačním Drop-in filtrem, ND filtrem 3,0 (1000x) a ND filtrem 1,8 (64x). Se všemi Drop-in filtry se pracuje velice snadno. Vložení či vyjmutí je snadné a rychlé bez ohledu na další nasazené obdélníkové systémové filtry v držáku. Práce s CPL filtrem a jeho otáčením pomocí malého kolečka v horní části je obzvláště komfortní.
Přidání CPL filtru bylo možné i u předchozích držáků, ale oproti systému Haida M10-II to bylo výrazně složitější a zdlouhavější. Pokud jsem potřeboval např. do držáku NiSi V5 PRO nasadit CPL filtr, tak jsem musel nejdříve vysunout obdélníkový deskový filtr (např. přechodový), pak sundat vlastní držák, do něj ze zadní strany našroubovat kruhový CPL a pak opět vše vrátit zpět (nasadit držák a zasunout deskový filtr). Často se tak stávalo, že jsem scénu nakonec z lenosti (při představě co mě čeká) vyfotil bez polarizačního filtru. To se týkalo zejména scén, kde byl přístup k připravenému foťáku hodně krkolomný (např. u potoků či vodopádů).
Drop-in filtry Haida M10-II sou prostě pecka! Vše je vyřešeno naprosto skvěle. Není potřeba nic sundávat (ani deskové filtry ani samotný držák). Stačí jen z horní části snadno zasunout do určeného prostoru Drop-in filtr Haida (např. CPL) a už se fotí. Je to opravdu pecka, která mě hodně baví!
Snad jen to, že dnes již vím, že držák systémových filtrů Haida M10-II s Drop-in CPL filtrem byla skvělá volba, která po všech stránkách splnila mé očekávání. Konečně jsem našel držák filtrů, který nemá žádné pověstné „ALE“. Děkuju společnosti Haida a Megapixel za milou spolupráci.
TIP: Filtry Haida lze u nás koupit u společnosti Megapixel . Zde naleznete kompletní informace o filtrech Haida.
Daniel Řeřicha | 05.03.2025
a navíc si to vše ještě parádně užijete...
* povinné položky formuláře
23.08.2020 | Jirka Haidl
No, zajímavé počtení, z pohodlnosti také rád používám kruhové přechodové filtry a jsem tak trochu rád, že i ty Dane je už tak moc nezatracuješ.
Daniel Řeřicha
Děkuju Jirko, je to pro mě nová zkušenost. Jsem rád, že je mám a těším se, až budou k dispozici i další varianty.
Sdílet stránku