JAK VYZRÁT NAD VINĚTACÍ
MAGNETICKÝCH FILTRŮ VFFOTO

Přemýšlíte o nákupu magnetických filtrů nebo jste si už tento systém oblíbili stejně jako já, ale trápí vás problém vinětace na nejširších ohniscích vašeho objektivu? Mám pro vás zajímavý tip, jak vyzrát nad vinětací magnetických filtrů VFFOTO.

Fotografie bukového lesa v podzimních Krušných horách z článku jak vyzrát nad vinětací magnetických filtrů VFFOTO

Krušné hory 2020
Magnetický polarizační filtr VFFOTO GS 86 mm
(Canon EOS 5DS R, Canon 16-35/4L IS USM, ohnisko 16 mm)

CO MĚ NA SYSTÉMU MAGNETICKÝCH FILTRŮ VFFOTO BAVÍ NEJVÍCE

Než vám představím novinku firmy VFFOTO týkající se magnetických filtrů, tak bych se chtěl zmínit o tom, co se mi na tomto jedinečném systému VFFOTO líbí od samého začátku nejvíce a v čem vidím jeho hlavní přednost oproti klasickým šroubovacím nebo systémovým zásuvným filtrům.

Nejvíce mě baví snadná a rychlá manipulace. To se s klasickým šroubovacím systémem nedá vůbec srovnávat. Výměna filtrů je prostě radost! Oproti systémovým deskovým zásuvným filtrům, jejichž výměna je také rychlá, mají kruhové magnetické filtry pro mě hlavní přednost v tom, že v náročných podmínkách (sníh, déšť) musím chránit před kapkami menší plochu filtru než tomu je u systémových filtrů. Navíc je možné používat sluneční clonu, která při ochraně plochy filtru před kapkami či vločkami může výrazně pomoci (samozřejmě pokud nefotím proti větru).

Meandry potoku s námrazou v Krušných horách na začátku zimy v článku o vinětaci magnetických filtrů VFFOTO

Krušné hory 2020
Magnetický ND filtr 64x VFFOTO GS 86 mm
(Canon EOS 5DS R, Canon 16-35/4L IS USM, ohnisko 16 mm)

CO MĚ DOPOSUD U MAGNETICKÝCH FILTRŮ LIMITOVALO

Veškeré tyto výhody magnetických filtrů doposud omezovala vinětce, což je vada optických soustav, projevující se nižším jasem na okrajích zobrazovaného obrazu. Ta se při standardním používání magnetických filtrů začíná objevovat u ohnisek širších jak 24 mm (přesně jak výrobce definuje). Na ohnisku 16 mm je vinětace už i na mě hodně silná a to přitom patřím mezi fotografy, kterým lehká vinětce nevadí, protože umí podpořit a zdůraznit hlavní motiv fotografie.

Vinětaci lze sice do určité míry bez výrazných obtíží při zpracování RAW souboru v grafickém editoru dodatečně potlačit (o tom jsem psal v mém prvním článku o magnetických filtrech zde), ale kdo mě zná tak ví, že pro fotku se snažím udělat co možná nejvíce už při focení a tak mě nutnost odstraňovat nebo zeslabovat vzniklou vinětaci trápila a trochu ubírala na radosti z používání magnetických filtrů.

Kurzy a workshopy na kterých se skutečně něco naučíte

a navíc si to vše ještě parádně užijete...

Proto jsem od samého začátku, co s magnetickými filtry fotím, přemýšlel jak vyzrát nad vinětací magnetických filtrů VFFOTO. Napadlo mě, že bych se vinětace mohl zbavit použitím většího průměru magnetického filtru než je průměr závitu na objektivu. V případě mého objektivu Canon 16-35/4L IS USM, který má průměr závitu 77 mm, bych pomocí redukce nasadil filtr s větším průměrem 86 mm. Díky tomu bych se sice zbavil vinětace, ale bohužel bych také přišel o možnost používat sluneční clonu, což pro mě bylo nepřijatelné.

Nakonec vše vyřešili zástupci VFFOTO a mou myšlenku dotáhli k dokonalosti. Nově se v jejich nabídce objevila redukce – step up ring – magnetický systém a k tomu skvělá sluneční clona pro magnetický systém VFFOTO (více o redukci zde a o sluneční cloně zde).

Novinku jsem měl možnost otestovat přímo v terénu při focení v magicky krásných Krušných horách a rád bych se nyní podělil o mé zkušenosti.

Mohutná námraza na mlhavých pláních Krušných hor v článku jak vyzrát nad vinětací magnetických filtrů VFFOTO

Krušné hory 2020
Magnetický polarizační filtr VFFOTO GS 86 mm
(Canon EOS 5DS R, Canon 16-35/4L IS USM, ohnisko 16 mm)

JAK SE NOVINKA PRO MAGNETICKÝ SYSTÉM VFFOTO VLASTNĚ POUŽÍVÁ

Na objektivu, v mém případě Canon 16-35/4L IS USM, který má průměr závitu 77 mm se sundá originální sluneční clona, našroubuje se redukce – step up ring – magnetický systém (konkrétně jsem zvolil variantu 77 mm na 86 mm). Do této redukce se pak už jen běžným způsobem nacvakávají dle potřeby jednotlivé magnetické filtry velikosti 86 mm. Sluneční clona pro magnetický systém VFFOTO se nezávisle na samotných filtrech nasazuje na redukci – step up ring – magnetický systém a je možné jí zafixovat pojistným šroubkem, což určitě doporučuju.

JAK NOVINKA PRO MAGNETICKÝ SYSTÉM VFFOTO FUNGUJE

Zkusil jsem použít souběžně magnetický polarizační filtr VFFOTO GS 86 mm a magnetický ND filtr 64x VFFOTO GS 86 mm na objektivu Canon 16-35/4L IS USM (za využití redukce – step up ring – magnetický systém 77 mm na 86 mm s nasazenou sluneční clonou pro magnetický systém VFFOTO).

Výsledek byl naprosto skvělý! Na ohnisku 16 mm žádná viditelná vinětce ani při použití kombinace dvou filtrů a jejich plocha byla přitom chráněna sluneční clonou.

Ojíněná tráva a meandry potoku na začátku zimy v Krušných horách s použitím magnetických filtrů VFFOTO

Krušné hory 2020
Magnetický ND filtr 64x + polarizační filtr VFFOTO GS 86 mm
(Canon EOS 5DS R, Canon 16-35/4L IS USM, ohnisko 16 mm)

CO SE MI OSVĚDČILO

Redukce – step up ring – magnetický systém a sluneční clonu pro magnetický systém VFFOTO jsem nechával stabilně na objektivu. Pokud jsem potřeboval systém sundat, tak se mi osvědčilo sluneční clonu nechat nasazenou a zafixovanou pojistným šroubkem na redukci a odšroubovat celý systém jako jednu věc. Nasazení sluneční clony na redukci sice není žádný problém, ale přeci jenom to nějaký čas zabere a já se nerad zdržuju.

CO SI BUDU MUSET JEŠTĚ POŘÍDIT

Jsem zvyklý objektiv chránit krytkou (ať už v batohu, nebo když zrovna nefotím). Abych nemusel měnit své návyky, a nebo pokaždé celý systém sundávat, tak si musím dokoupit krytku objektivu s průměrem 86 mm, tedy s totožným průměrem jako mé nové magnetické filtry. Originální krytka objektivu s průměrem 77 mm logicky nepasuje.

Jsem velice rád, že jsem měl možnost novinku od VFFOTO vyzkoušet. Znovu se mi potvrdilo, že v jednoduchosti je síla! Díky redukci – step up ring a sluneční cloně pro magnetický systém VFFOTO nemusím měnit své návyky a přitom je na širokých ohniscích s vinětací jednou provždy konec.

Děkuji firmě VFFOTO za důvěru a další skvělý produkt.

Daniel Řeřicha | 03.01.2021

VÁŠ NÁZOR NA ČLÁNEK...

* povinné položky formuláře

01.11.2021 | Pavel Šindelář

Ahoj Dane, díky za užitečnou zkušenost. Už delší dobu jsem po něčem podobném slídil na netu – musím se však přiznat, že jsem tomu nedal moc času vzhledem k delšímu zahraničnímu angažmá, dokud jsem si zase nedávno neosvěžil paměť (při focení vodopádů v Krkonoších) s problémem vinětace širokoúhlého objektivu. Měj se fajnově. Pavel

Daniel Řeřicha

Zdravím Pavle, nemáš vůbez zač děkovat, vždy se rád se svými skušenostmi podělím.

19.12.2021 | Daniel Pacák

Pouzival jsem system od NiSi, klasicke zasouvaci 10×15 filtry … uplne jsem to nesnasel fotit s filtrama … presel jsem na magneticke filtry (pouzivam Kase) a je to radost 🙂 .. Problem s vinetaci jsem vyresil tak, ze misto FX pouzivam DX a fullframove objektivy .. nejsem zadnej bohac a fotim na D7200, pred nejakou dobou jsem si prikoupil D610 (z druhe ruky) ale zjistil jsem, ze fotky z D7200 vypadaji lip nez z D610 (s FX objektivama), mam lepsi hloubku ostrosti na stejnych clonach a nemam problem s vinetaci pri pouziti filtru …

Daniel Řeřicha

Zdravím Dane, máš pravdu práce se systémovými filtry je nepříjemná a někdy hodně obtežující i tak má však tento systém určité výhody. Magnetické filtry jsou skvělé a mám je velice rád. Práce s nimi je radost!

Sdílet stránku