VFFOTO PS US
POLARIZAČNÍ FILTR PODLE MÉHO GUSTA

Zkušenosti s cirkulárním polarizačním filtrem VFFOTO PS US od firmy VFFOTO. Výrobce u tohoto filtru deklaruje špičkové utěsnění polarizační fólie proti vlkosti  a to mě zaujalo, jelikož jsem se akorát chystal do Rakouských Alp na focení vodopádů.
Můj pomyslný křest tohoto polarizačního filtru proběhl v poměrně extrémních podmínkách u vodopádu Gollinger Wasserfall. Mlha, déšť a k tomu všudypřítomná vodní tříšť z mohutné kaskády – tedy přesně podmínky, jaké jsem si pro fotografování vodopádu a odzkoušení CPL filtru mohl přát.

Mohutný vodopád Gollinger Wasserfall u Salzachu v Rakouských Alpách

Canon EOS5D Mark II; Laowa 12 mm f/2,8 Zero-D CPL filtr VFFOTO PS US

První postřehy z polarizačního filtru VFFOTO PS US

Filtr vykazuje lehký posun k teplým tónům (orientačně o cca 250-300 K / výrobce uvádí cca 300 K/). Tento posun mi nadmíru vyhovuje. Snímky vodopádu mi přišly už v náhledu pocitově příjemnější, než stejný snímek s mým starším polarizačním filtrem HOYA (samozřejmě myšleno při totožném nastavení vyvážení bílé).

Díky dešti a vodní tříšti z vodopádu, jsem opět ocenil excelentní nano vrstvy, které mě snad nikdy nepřestanou udivovat. Filtr jsem sice musel utírat (té vody bylo fakt už hodně), ale čistil se (otíral se) velice dobře, rychle a bez šmouh.

Otáčení fltru je oproti mému předchozímu filtru VFFOTO trochu tužší, ale v rozumných mezích. Při téměř neustálém otírání filtru od vody jsem tuto „tuhost“ spíše ocenil, jelikož filtr i po opakovaném otření mezi jednotlivými expozicemi zůstával ve stejné poloze a nenatáčel se.

Obroučka filtru je už opravdu hodně tenká (klobouk dolu za tuto výšku, tomu už říkám „slim varianta“), ale i tak se s ním otáčí dobře.

Díky velice nízké výšce obroučky filtru (jen 3,6 mm) je vinětace i na širokoúhlých objektivech definitivní minulostí a to má filtr přitom i přední závit (např. na držák přechodových filtrů).

Občas mívám u některých filtrů problém s krytkou objektivu, která spíše nedrží jak drží. U CPL filtru VFFOTO PS US tento problém není, krytka drží snad lépe, jak na samotném objektivu

Abych jen nechválil

Díky tenké obroučce a „tuhosti otáčení“ mi nešlo s filtrem otáčet při nasazené sluneční cloně (širokoúhlý objektiv Canon 16-35/4L IS USM), což se mi u předchozího CPL filtru HOYA dařilo (tedy, když jsem neměl zmrzlé prsty).

Nová součást mé fotografické výbavy

Po návratu z prvního focení s CPL VFFOTO PS US, které proběhlo za exrémně náročných a nestandardních podmínek mi bylo jasné, že díky opravdové „slim variantě“, lehkému posunu k teplejším tónům, vynikajícím nano vrstvám, 14-ti antireflexním vrstvám a 10-ti leté záruce, najde tento polarizační filtr právem místo v mém fotobatohu.

několik fotek s cirkulárním polarizačním filtrem VFFOTO PS US

Jak si filtr stojí po více jak dvou letech

Připadá mi, že čas běží čím dál rychleji a tak mi ani nepřišlo, že polarizační filtr VFFOTO PS US už používám více jak dva roky. Nejčastěji s tímto nepostradatelným krajinářským filtrem, který potlačuje odražené polarizované světlo a tak dokáže odstranit odlesky na listech, nasytit barvy, ztmavit oblohu nebo zvýraznit mraky, fotím v mlhavých bukových lesích Krušných hor.
Musím říci, že filtr mi slouží pořád stejně dobře! Nezaznamenal jsem žádnou změnu a navíc stále vypadá jako nový, což je příjemný bonus (díky zvýšené odolnosti proti poškrábání je stále bez jediného šrámu). S čistým svědomím tak mohu tento filtr doporučit každému krajináři.

Děkuji za zapůjčení filtru a vyslovenou důvěru firmě VFFOTO.

Daniel Řeřicha | 27.05.2020

VÁŠ NÁZOR NA ČLÁNEK...

* povinné položky formuláře

Sdílet stránku